Matim 1986 yılında dernek olarak kurulmuş olan Türkiye çapında Makine Tasarım ve İmalat konularıyla ilgilenen mühendislerin oluşturduğu bir topluluktur. Bu derneğin öncülüğünü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü yapmıştır. Topluluğun genel faaliyet alanları aşağıdaki gibidir.

  1. Topluluk her yıl Mayıs ve Kasım aylarında Makine Tasarım ve İmalat Dergisini yayınlamaktadır. Bu dergide Makine Tasarım ve İmalat alanında araştırma geliştirme makaleleri yer almaktadır. Dergi Makina Tasarım ve İmalat dergimiz, TÜBİTAK Ulakbim Dergipark sisteminde elektronik yayına devam etmektedir. http://dergipark.org.tr/matim/archive linkinden yeni sayılar ve arşiv görülebilir. 2021 yılında TRDizin tarafından da taranmaya başlanmıştır. https://app.trdizin.gov.tr/dergi/TWpreE1RPT0/makina-tasarim-ve-imalat-dergisi adresinden bu kapsamdaki dergiler görülebilir.
  2. Topluluğumuz aşağıda belirtilen ulusal ve uluslararası kongrelerin düzenlenmesine destek vermektedir.

a- Ulusal / Uluslararası Makine Tasarım İmalat Kongresi (UMTİK) (www.umtik.com)
b- International Conference & Exhibition on Design & Production of Machines & DIES and MOLDS (www.diemold.net)
c- Uluslararası Talaşlı İmalat Sempozyumu (www.utis.tc)

  1. Topluluk konusu ile ilgili sempozyumlar, teknik geziler, söyleşiler düzenlemektedir.

MATİM derneği 2012 yılından sonra ATILIM Üniversitesi’ne taşınmıştır ve etkinliklerini Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde sürdürmektedir. MATİM Derneği 2022 Aralık ayı itibari ile Genel Kurul kararı ile sonlandırılmış, ancak aynı çalışmalar Makine Tasarım ve İmalat Topluluğu olarak devam etmektedir. Topluluğa üye olmak isteyen ve Makine Tasarım ve İmalatı ile ilgili olan kişiler üniversite mezunu iseler, web sitemizde bulunan başvuru formunu doldurarak Topluluk iletişim adresine yollayabilirler.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Bilgin Kaftanoğlu

Yönetim Kurulu Başkanı