Matim 1986 yılında kurulmuş olan Türkiye çapında Makine Tasarım ve İmalat konularıyla ilgilenen mühendislerin oluşturduğu bir dernektir. Bu derneğin öncülüğünü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü yapmıştır. Derneğin genel faaliyet alanları aşağıdaki gibidir.

1- Dernek her yıl Mayıs ve Kasım aylarında Makine Tasarım ve İmalat Dergisini yayınlamaktadır. Bu dergide Makine Tasarım ve İmalat alanında araştırma geliştirme makaleleri yer almaktadır. Dergi dernek üyelerine ücretsiz yollanmakta ve ayrıca abonelere iletilmektedir.

2- Dernek aşağıda belirtilen ulusal ve uluslararası kongrelerin düzenlenmesine destek vermektedir.

a- Ulusal / Uluslararası Makine Tasarım İmalat Kongresi (UMTİK) (www.umtik.com)

b- International Conference & Exhibition on Design & Production of Machines & DIES and MOLDS (www.diemold.net)

c- Uluslararası Talaşlı İmalat Sempozyumu (www.utis.tc)

3- Dernek konusu ile ilgili sempozyumlar, teknik geziler, söyleşiler düzenlemektedir.

MATİM derneği 2012 yılından sonra ATILIM Üniversitesi’ne taşınmıştır ve etkinliklerini Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde sürdürmektedir. Derneğe üye olmak isteyen ve Makine Tasarım ve İmalatı ile ilgili olan kişiler üniversite mezunu iseler, web sitemizde bulunan başvuru formunu doldurarak dernek iletişim adresine yollayabilirler. Derneğin yıllık üyelik bedeli 20 TL’dir. Ayrıca isteyen kişiler veya kurumlar dernek yayını olan dergiye abone olabilirler.

Abonelik koşullarını web sitemizde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Bilgin Kaftanoğlu

Yönetim Kurulu Başkanı